Dobré rady pro oleje a olejovosky

Dobré rady pro oleje a olejovosky

Tipy a triky

Oleje a olejovosky na dřevěné a kamenné podklady se v posledních letech i v Česku dostávají do středu zájmu veřejnosti. Jejich spotřeba stoupá a jsou postupně používány i na plochy, kde je jejich použití nevhodné, nebo neopodstatněné. Výsledkem potom je zklamaný uživatel a vyrůstá nový odpůrce. Oleje a olejovosky nelze doporučovat na vše, nebo zase naopak téměř nikam? Kde je střed?

Oleje a olejovosky nejsou levná záležitost. Je nutné zvážit, zda vynaložená investice splní Vaše očekávání. Jenže, očekávání je značně ošemetná záležitost. Očekávání má
totiž dvě zcela protichůdné roviny. Jednou rovinou je pro někoho životnost a praktičnost a pro druhého především estetický výsledek. Co když ale někdo chce obojí? Pokusíme
si problém blíže ujasnit.

Fakta

Čím oleje a olejo-vosky zlákají zákazníka? Odpověď je jednoduchá. Svým vzhledem a na omak mimořádně příjemným povrchem. Je to jejich hlavní vlastnost? Není. Je to pouze jedna tvář těchto produktů.

Trochu teorie

Většina olejů na dřevěné podklady je vyrobena na bázi lněného oleje, nebo olejů podobných vlastností – vysychajících olejů. Při styku se vzdušným kyslíkem polymerují, tvrdnou. To se pro uživatele projeví jako zasychání. Tato polymerizace je exotermní reakcí. To znamená, že tkanina namočená v takovém oleji se může při schnutí vznítit. Proto se znečistěné hořlavé látky, hadry, po ukončení práce musí ukládat do kovových nádob a zalít vodou.

Díky těmto polymerizačním vlastnostem se oleje ve směsi s různými přírodními pryskyřicemi a vosky používají jako impregnační látky pro povrchovou úpravu dřeva. Při použití
olejů k povrchové úpravě dřeva dojde k dokonalé penetraci dřeva. Olej se vsákne a vlivem přístupu vzduchu začíná za mírného smršťování zasychat. Povrch dřeva se jako u klasických laků neuzavře. Naopak se vsákne do pórů a zanechá zcela jasný, nikoli však lesklý povrch, který vykreslí texturu dřeva. Po zaschnutí povrch dřeva výrazně zpevní,
zvýší odolnost proti mechanickému poškození a působení vlhkosti a vody. Povrch zůstane částečně prodyšný a bude umožňovat dřevu tak zvaně dýchat. Současně ale tato vlastnost bude i nadále umožňovat pozvolné pronikání vlhkosti do dřeva.

Povrch olejů ale zdaleka nebude tak tvrdý a odolný na mechanické namáhání jako u moderních laků. Laky vytváří tvrdou, pružnou a odolnou vrstvu, která je navíc i schopna velmi
dobře dlouhodobě odolávat působení vody. A to vše po relativně krátké době několika dní max. týdnů. Konec krátké teorie.

Závěr

Z výše uvedeného vyplývají základní vlastnosti nabízených olejů a jejich použití. Všude tam, kde budeme požadovat maximální odolnost na oděr, vodu, bytové chemikálie a ještě s rychlým náběh těchto vlastností, minimální údržbu a kde nám nebude esteticky nebo funkčně vadit, že povrch je zjevný, použijeme některý z klasických laků. To jsou především podlahy a nábytek. Zde nám naše očekávání zcela jistě naplní i s vysokou mírou estetického vzhledu.

Ale tam, kde z důvodů charakteru stavby, jejího využívání, účelu použití a podobně, budeme vyžadovat maximálně přírodní vzhled, nebo výrazně účelový vzhled dřeva, použijeme oleje. Zde nám poslouží dokonale. Na horské chalupě by asi byl problém použít i vysoce kvalitní nablýskaný nábytek a k tomu dokonalé parkety.

Poznámka na závěr. Oleje a olejovosky nebsahují standardně UV filtr. A to z důvodů, že se olej dokonale vsákne a prostor pro uplatnění UV se zmenší. Nicméně UV fitr může být bez problémů součásti olejů a tak chránit dřevo před ztmavnutím. U barevných olejů a olejovosků podklad chrání především barevný pigment v oleji.

Co nám nabízí oleje a olejovosky

  1. Velmi snadnou aplikaci. Snadné nanášení hadříkem, houbičkou, měkkým štětcem, rozetření a vyleštění. Nesmíte zapomenout, že po nanesení oleje musíte povrch podle teploty po 15 až 20 minutách dokonale setřít a vypulírovat. Přischlý olej je při ručním zpracování téměř nezvládnutelný.
  2. Nedochází k žádnému zvednutí dřeva.
  3. Získáte dokonale „dřevěný“, líbivý a na omak maximálně příjemný povrch dřeva. To Vás může zlákat k nevhodnému použití.
  4. A co zápach? Než povrch zaschne, 2 – 3 dny, může někdo vnímat výrazný odér i jako zápach. Po dobu aplikace intenzivně a do doby zaschnutí dobře větrat. Některé oleje, například teakový, mohou být pachově i výrazné. Takové oleje nepoužívejte do uzavřených prostor skříní a pod. Málo vzduchu, pomalé zasychání, přetrvávající zápach.
  5. Povrch postupem času, po několika týdnech až měsíci, získá i velmi vysokou odolnosti na vodu a bytové chemikálie. Voda, stolní oleje, nezasychající kosmetické oleje ale i motorový olej, mohou beztrestně na povrch kvalitního oleje působit i 24 hodin. Po dobu než olej vyzraje musíte být v používání a čištění ale přece jenom šetrní. V této době znečištěné plochy včas stírejte vlhkou utěrkou. Zde dochází nejčastěji k „úrazům“.
  6. S hořčicí, kečupy a podobně, si u kvalitního oleje starosti nedělejte. Ty i po zaschnutí lze vlhkou houbičkou setřít. NE VYDŘÍT!! Červené víno setřete do 2 hodin.
  7. Plochy, které musí být přesto zatíženy, musíte včas a častěji ošetřovat.
  8. Oleje a olejovosky lze dobarvovat. Ne do RAL odstínů . To se Vám úplně nepodaří.
  9. Mohou příjemně vonět (ale také nemusí).
  10. Velkou výhodou je i to, že nemají elektrostatický náboj – domovy důchodců, školky a podobně. Alergici!
  11. Pokud použijete tak zvaný výše sušinový produkt, často označovaný zkratkou HS (High solid), se sušinou v rozmezí 95 až 98 %, tak olej bude obsahovat méně jak 5% těkavých rozpouštědel – např.Sokrates Teak olej a Sokrates NL Tvrdý olej vysokosušinový. Vyšší cenu vyvažuje dvojnásobná vydatnost. Pozor: rychleji zasychají, což má vliv na dobu zpracovatelnosti.
  12. Relativně snadná povrchová údržba.
  13. Ke stírání povrchu nepoužívejte běžné saponáty. Mají pH vyšší než 7,5 . Vysoká hodnota pH oleje a vosky poškozuje. Proto na tyto povrchy nepokládejte ani běžná mýdla.

Ideální použití?

Vhodný stylový nábytek, vhodné dřevěné podlahy. Zcela bezkonkurenčně potom vnitřní dřevěné obložení budov. Zde paráda.

Co nám oleje a olejovosky nenabízí a kde je třeba použití zvážit

  1. Nevytváří tvrdé povrchy jako laky. Prakticky nemají žádný povrch. Odolnost povrchu musíte pravidelně udržovat údržbovými prostředky – před zašpiněním a poškrábáním.
  2. Povrch zůstává relativně dlouhou dobu měkký a tedy i snadněji mechanicky poškoditelný. Zde opět nezanedbávat údržbu.
  3. Odolnost na vodu a bytové chemikálie získávají po delší době než například polyuretany. Ty získávají konečnou odolnost po 10 až 15 dnech, akryláty po 27 dnech a podobně.
  4. Nejsou úplně vhodné na zvláště zatěžované plochy – vstupní prostory, lyžárny, podlahy v hostincích a podobně. Pokud je přesto použijete, nemine Vás velmi častá údržba. Nikdo je asi nenavrhne do sportovních hal a tělocvičen. U olejů a olejovosků může být totiž problém se součinitelem smykového tření za mokra. A v tělocvičnách musí být plněn.
  5. Kdo může mít alergií na zápach vysychajícího oleje měl by zvážit vůbec jeho použití.
  6. Povrch bude vždy vyžadovat větší péči než odolné laky. Ale i ty je třeba ošetřovat.
  7. Omezeně odolávají povětrnostním vlivům. Plochy ošetřené oleji a olejovosky vystavené povětrnostním vlivům je třeba v průběhu roku pravidelně přetírat novými nátěry, nebo údržbovými oleji. Pokud tak neučiníte, hrozí zešednutí povrchu. Ten potom musíte odbrousit. Z toho vyplývá, že je drahý zahradní nábytek pokud se nepoužívá, zejména před deštěm, ukládat. Nezapomeňte, že je dobré si pořídit zahradní nábytek z teakového dřeva, nebo jiného vhodného tropického dřeva. Z našich dřev je velmi dobrý akát. Dokonale simuluje teak. Obecně je pro exteriér nevhodný buk. Buk je extrémně nasákavé dřevo. Vlivem vlhkosti dochází k největším rozměrovým změnám. To je vždy špatné.
  8. Koupelna může být pro oleje a olejovosky problematické prostředí. Ale ne vždy. Zde záleží na užívání, včetně větrání a pod. Do trvale vlhkého prostředí je třeba použít k předpenetraci olej s obsahem biocidů. To platí jak pro exteriér, tak pro interiér.
  9. Povrch olejů a olejovosků je málo odolný k silněji zásaditým údržbovým prostředkům.

Účelem článku bylo orientačně seznámit potencionálního zákazníka se základními vlastnostmi olejů a olejovosků a možností se orientovat. Údržbě a zejména opravám povrchu je věnována samostatná staň – Údržba a opravy povrchů opatřených oleji a olejovosky. Pokud potřebujete bližší údaje, bude vhodné se seznámit s Technickými listy pro jednotlivé výrobky na webových stránkách dodavatele olejů, olejovosků a vosku firmy Building Plast Chlumec nad Cidlinou. Komerční značka barev, lazur,laků a olejů je SOKRATES

Štítky: